Kulutusjuhla

Kiitos & juhlat!

Suuri kiitos teille kaikille 443 äänestäjälle, jotka päätitte, että Kulutusjuhla on paras yhteiskunnallinen blogi Digitodayn blogikisassa! Ja toki myös kiitokset kaikille muillekin lukijoille ja kommentoijille.

Kunnianosoituksen myötä Kulutusjuhlan onkin hyvä ottaa askel virallisempaan suuntaan: tulevana perjantaina järjestetään Kulutusjuhla -yhdistyksen perustamiskokous. Samalla juhlimme äänestyksen voittoa.

Kokoukseen ja juhliin ovat tervetulleita kaikki Kulutusjuhlan lukijat ja yhdistyksestä kiinnostuneet. Yhdistys perustetaan lähinnä siksi, että tulevaisuudessa Kulutusjuhla voisi olla yhä parempi blogi, joka voisi saada avustuksia mielipide- ja kulttuurilehtien tapaan.

Perustamiskokous pidetään siis 30.5. klo 19 Mari Koon kotona Helsingissä. Paikalle saapumisesta on suotavaa ilmoittaa illan emännälle sähköpostitse. Paluupostissa tulee juhla- ja kokouspaikan koordinaatit. Tervetuloa!

Mari jatkaa:

Matti ansiokkaasti tiedotti aiheesta, mutta kiittelenpä vielä itsekin. Huomatkaa myös tuuletukseni palkintojenjakotilaisuudessa 🙂

Eli siis todellakin olemme jo jonkin aikaa miettineet, jos Kulutusjuhlan toimintaa olisi järkevää pyörittää yhdistyksen alla. Tavoitteena on mm. kehittää Kulutusjuhlasta entistä parempi nettijulkaisu, ja tätä voidaan mielestämme tehdä tehokkaammin yhdistyksen nimissä. Tarkoituksena on pysyä jatkossakin voittoa tavoittelemattomana, riippumattomattomana kulutuskeskustelun ylläpitäjänä.

Yhdistyksen säännöt (pdf)

Ja siis tervetuloa luokseni Kallioon perjantai-iltana, mikäli Kulutusjuhla kiinnostaa!

9 Comments

 1. IIIIIIIIIIIISOT ONNITTELUT – blogi on sen ansainnut! =D

 2. Mahtava tuuletus 🙂 Onnittelen.

 3. Onnea! Just näin toivoinkin sen menevän. Otan myös mielihyvin vastaan kiitokset Kulutusjuhlaa äänestäneille ;D

 4. Tähän voi kommentoida klassisesti ”Tästä on hyvä jatkaa”. Pätee sekä blogiin että sen lukijoihin, ehkä myös tuuletukseni vielä kehittyvät 😀

  Se piti vielä mainita, että yllättäen kisasta sai kunniakirjan lisäksi myös oikein palkinnon. Omassa kategoriassamme se oli kannettava tietokone eli Lenovo ThinkPad T61. Minullahan tosin on jo macci, josta en aio luopua, mutta katsotaan, miten tietokone jollain lailla hyödyttäisi ehkä myös Kulutusjuhlaa 🙂

 5. Oho! Siellähän oli kunnon palkinnot, hienoa 🙂 Kunnon Macistit laittaa moiset heti myyntiin! (Paljon pyydät?) ;D

 6. Erkka, pikkuveli on ilmoittautunut ensimmäiseksi, joka haluaa käydä hintaneuvotteluita 🙂
  Alustavasti olen vähän ajatellut, että jos nyt koneen kauppaan (minulla ei sitä vielä ole, saan ehkä huomenna), niin sijoitan sitten rahat muuhun teknologiaan. Kuten sellaiseen mobiililaitteeseen, jolla saa nettiin videota ja kuvaa: velvoitan sut sitten opastamaan 🙂

 7. Onnittelut täältäkin! Harrastesarjassa palkintona oli mainostilaa Hesarin nettisivulla. Ihan hieno juttu sekin. Ja ainakin selkeästi riidattomampi vaihtoehto kuin yksi kappale esinettä X, josta sitten kinastellaan muiden kirjoittajien kanssa seuraavaan palkintoseremoniaan asti 😉

  Tuli räpsittyä muutama kuva tilaisuudesta, jos kiinnostaa. Ainakin Marin palkintoposeeraus ikuistui muistikortille: http://feldon.net/2008/05/29/blogit-kunniaan-2008-kuvia/

 8. MariKoo: Lupaudun tehtävään 🙂

 9. Feldon, mainostila on kyllä aika hyvä ja blogeille sopiva palkinto. Minulla on tietysti tässä blogissa sen verran suuri hallitsijan rooli, että koneen kohtalon päätän aika pitkälti… Mutta toki muut kulutusjuhlijat saavat oman osuutensa.

  Ja näkyyhän siellä kuvissa melkoinen virne naamalla!

  Erkka, hienoa, näin sitä helposti saa apua rekrytoitua 🙂