Kuluttajaliitto – Konsumentförbundet ry valitsi liittokokouksessaan maanantaina 15. huhtikuuta uuden puheenjohtajan ja hallituksen kaudelle 2013 – 2016. Puheenjohtajaksi valittiin Leena Simonen. Hän on mm. toiminut 1990-luvulla Kuluttajaliiton pääsihteerinä.

Kulutusjuhla ry:n Mari Koistinen, 35, valittiin yhdeksi hallituksen jäseneksi.

Kulutusjuhla ry:stä tuli viime vuonna Kuluttajaliiton paikallisyhdistys. Tämän myötä kaikki yhdistyksen jäsenet ovat myös Kuluttajaliiton jäseniä ja saavat liiton jäsenedut.

Kulutusjuhla ry toiminnan tärkein muoto on Kulutusjuhla-nettisivuston pyörittämisen tukeminen. Yhdistyksen puheenjohtajana vuonna 2013 toimii Mari Koistinen, joka on myös sivuston pääylläpitäjä nimimerkillään Mari Koo.

Kulutusjuhla-nimellä Koistinen on pyörittänyt blogia vuodesta 2006. Matkalla mukana on ollut myös monia muita kirjoittajia.

Vuonna 2008 Kulutusjuhla valittiin Digitodayn äänestyksessä parhaaksi yhteiskunnalliseksi blogiksi.

Nykyisin Kulutusjuhlan virtuaaliset lonkerot ulottuvat myös Twitteriin ja Facebookiin, ja monet mielenkiintoiset linkit tallentuvat Delicious-palveluun.