Kulutusjuhla

Tag: Hinta

”Juna ei ole kätevä, koska lippujen hinnat ovat ihan randomia”

exmeä harmittaa junalippujen hinnoittelu: ”Mutta junaan ei enää uskalla ostaa lippua asemalta; se voi maksaa ihan mitä tahansa. En kuitenkaan osta lippua netistä monta päivää aiemmin, koska mitä sitten, jos työssä meneekin pidempään…

”Autoon hankitanan surutta satojen eurojen lisäpaketti, mutta pienessä hankinnassa nähdään vaivaa muutaman euron säästämiseksi”

Nordean Ajassa-blogissa Olli Kärkkäinen kirjoittaa, miten suhtaudumme hintoihin suhteellisina: ”Hintojen suhteellisuus näkyy suuria hankintoja tehtäessä. Esimerkiksi autoa ostaessa saattaa hankkia monen sadan euron lisäpaketteja liikoja miettimättä, koska niiden osuus auton kokonaishinnasta on pieni….

Ruokabloggaajan ruokakulut: kahdelta aikuiselta 534 euroa

Sivumaku-blogin Jani on tallentanut tiedot siitä, miten paljon taloudessa meni rahaa ruokaan. Mukana on myös ravintola- ja kahvilakulut, mutta ei alkoholia: ”Kuukaudessa meillä kahdella kului ruokaan yhteensä rahaa 534 euroa. Se on melko…

Ajokortin uudistaminen oli yllättävän helppoa ja maksoi 20 euroa

Sain ajokortin vuonna 1995 (kasvoin maaseudulla ja siellä ajokortin ajaminen oli itsestäänselvää, jotta pääsisi helpommin liikkumaan). Kortti oli kooltaan iso, joten se vaati aina riittävän ison lompakon. Vuosien aikana kortti alkoi myös hajoilla….

Kuluttaja ilahtuu: kasvipohjaisia tuotteita alennuksessa lähikaupassa

Viime viikolla valittelin tänne blogiin sitä, että kasvispohjaiset tuotteet ovat huomattavasti kalliimpia kuin vastaavat eläinperäiset, eikä esimerkiksi tofua näy alekampanjoissa. Onneksi sain heti viikonloppuna todistaa lähikaupassani, K-supermarket Fortunassa, että kasvipohjaisten tuotteiden alekampanjointi näyttää…

Samat kengät, iso hintahaitari ostopaikasta riippuen

Kitupiikki vuorotteluvapaalla -blogissa on ostettu talvikengät: ”Kaupan hintalappu näytti 160€. Aika kalliit. Kengät oli kuitenkin tosi hyvät ja toivottavasti kestäis seuraavat 15 vuotta joten olisin saattanutkin investoida niihin vähän enemmän ja ostaa ne…

Valo ja paristo maksaa vähemmän kuin pelkkä paristo

Pieni valo paristoineen maksaa vähemmän kuin paristot erikseen ostettuna, toteaa Pekka: ”Tällaiset näppärät pienet LED-valot maksavat Clas Ohlsonilla 4,99€/pari, eli noin 2,50€ kpl. Paristot tällaiseen pieneen valoon, 2 kpl CR1220, jos niitä erikseen…

”Vain huonosta ruoasta maksaminen harmittaa”

Suolaa & hunajaa -blogin Jonna aikoo seurata helmikuu ajan ruokakulujaan tavallista tarkemmin. Taustana hän kertoo omasta suhteestaan ruokaan: ”En ylenmääräisesti törsää ruokaan, mutta enpä siinä juuri pihistelekään. Hyvä ruoka on meille nautinto, johon…

Halpuuttamisen tausta: kuluttajilta on voitu kiskoa huoletta ylihintaa

Kävin eilen S-ryhmän halpuuttamisen tiedotustilaisuudessa. Siellä kerrottiin, että hintoja voidaan alentaa mm. siksi, että maailmanmarkkinahinnat ovat tippuneet ja kaupan katetta vähennetään. Suomalaisen ruokakaupan katteita, voittoja ja keskittymistä parille isolle tekijälle on kritisoitu kauan…

Onko vegaaniruoka kallista?

Katleena ottaa osaa vegaanihaasteeseen. Häneltä on kysytty kysymyksiä mm. vegaaniruokavalion hinnasta: ”Ainakin Hämeenlinnassa tofun kilohinta liikkuu samoissa lukemissa kuin jauhelihan ja naudanpaistin. Tofu on kalliimpaa kuin makkara ja halvempaa kuin pihviliha. Kasvikset ja…

Older Posts »
Page 1 of 16